top of page

グループ

公開·12名のメンバー
Theodore Lewis
Theodore Lewis

Gjegjeza Popullore Per Femij UPDATEDGjegjeza popullore per femij: një mënyrë e shkëlqyer për të zhvilluar logjikën dhe kulturën
Gjegjeza popullore per femij janë një formë e lashtë e artit letrar, që ka origjinë në kulturat e ndryshme të botës. Ato janë një lloj enigme, që kërkon një përgjigje të zgjuar dhe të shpejtë nga ai që dëgjon ose lexon. Gjegjeza popullore per femij kanë një vlerë edukative dhe argëtuese, pasi stimulojnë mendjen dhe imagjinatën e fëmijëve, duke i mësuar atyre rregulla, fakte, tradita dhe zakone të vendeve të ndryshme.
gjegjeza popullore per femijNë këtë artikull do të gjeni disa gjegjeza popullore per femij nga Shqipëria dhe rajoni, që mund t'i përdorni për të argëtuar dhe sfiduar fëmijët tuaj. Mund t'i lexoni së bashku me ta, ose t'i bëni pyetje dhe t'i lini ata të gjejnë përgjigjen. Do të shihni se sa shumë do të argëtoheni dhe do të mësoni gjatë kohës që do të kaloni së bashku.


Gjegjeza popullore per femij nga Shqipëria
Shqipëria ka një pasuri të madhe të gjegjezave popullore per femij, që pasqyrojnë historinë, gjeografinë, kulturën dhe jetën e njerzve në kohra të ndryshme. Kjo është një listë me disa prej tyre:


 • Çfar ësht i vogël si njolla por mbush gjith shtepin? (Zjarri) • Çfar ësht i bardh si bora por nuk shkrihet? (Dhia) • Çfar ësht i gjat si rruga por nuk ka fillim e fund? (Litar) • Çfar ësht i zi si nata por mund ta shohim? (Hiri) • Çfar ësht i gjelbër si bari por nuk rritet? (Krokodili) • Çfar ësht i kuq si gjaku por ëmbël si sheqeri? (Shalqi) • Çfar ësht i shesht si letër por mund ta mbushim me uj? (Bishti) • Çfar ësht i holl si fije por mund ta kapërcejm detin? (Ura) • Çfar ësht i fort si guri por mund ta copetojm me gishta? (Bukra) • Çfar ësht i but si pambuku por mund ta bjerim me topuz? (Dera)Gjegjeza popullore per femij nga rajoni
Rajoni i Ballkanit ka një trashgimi të pasur kulturore, qe pjeserisht reflektohet edhe ne gjegjezat popullore per femij. Kjo eshte nje liste me disa prej tyre:


 • Kush ka dhjetra sy por nuk sheh asgje? (Patateja) • Kush ka dhjetra dhemb por nuk ha asgje? (Gërsheta) • Kush ka dhjetra krah por nuk kap asgje? (Pema) • Kush ka dhjetra vesh por nuk degjon asgje? (Misri) • Kush ka dhjetra kemb por nuk ecen asgje? (Miza) • Kush ka dhjetra flok por nuk lahen asnjehere? (Kokrra e drithit) • Kush ka dhjetra gunga por nuk luan asnjehere? (Orizi) • Kush ka dhjetra thonj por nuk grushton asnjehere? (Maceja) • Kush ka dhjetra bishta por nuk leh asnjehere? (Shkopthi) • Kush ka dhjetra fruta por nuk pjek asnjehere? (Lulebardha)Pse duhet t'i msojm fmit gjegjezat popullore?
Gjegjezat popullore per femij jane me shume se thjesht lojera fjalesh. Ato jane nje menyre e shkelqyer per te zhvilluar logjiken dhe kulturen e fmit. Ja disa prej arsyve pse duhet ti msojm fmit gjegjezat popullore:


 • Ato stimulojn mendimin kritik dhe analitik te fmit. Per te gjetur pergjigjen e gjegjezes, fmija duhet te vleresoje informacionin qe i jepet, te beje lidhje mes koncepteve dhe te arrije ne nje perfundim logjik. • Ato rrisin njohurite dhe kureshtjen e fmit. Gjegjezat popullore per femij bazohen ne elemente te jetes se perditshme, te natyres, te historise dhe te kultures se vendeve te ndryshme. Duke degjuar ose lexuar gjegjezat popullore, fmija meson fakte te reja dhe interesante, qe mund te zgjojn deshiren e tij per te ditur me shume. • Ato zhvillojn aftesite gjuhesore dhe komunikuese te fmit. Gjegjezat popullore per femij jane formuluara ne menyre te thjeshte dhe te kendshme, duke perdorur rimat, aliteracionet, metaforat dhe ironite. Ato ndihmojn fmijn te zgjeroin fjalorin e tyre, te permirsojn shprehjen e tyre dhe te kuptojn nuancat e gjuhes. • Ato forcojn lidhjet familjare dhe shoqerore te fmit. Gjegjezat popullore per femij jane lojera qe mund te luhen ne cdo kohe dhe vend, me prinderit, vellezerit, motrat ose miqte. Ato krijojn momente te gezueshme dhe te ngrohta mes personave qe luajn bashke, duke ndare qeshura, sfida dhe suksese.Pra, gjegjezat popullore per femij jane nje burim i pasur i argetimit dhe edukimit per fmijet tan. Ato jane nje pjese e trasheguar e artit letrar popullor, qe duhet ruajtur dhe transmetuar brez pas brezi. Ato jane nje menyre e shkelqyer per te zhvilluar logjiken dhe kulturen e fmijve tan. 6c859133af


https://soundcloud.com/esarpilpy1983/recuva-gezginler

https://soundcloud.com/consprimdesni/fifa-22-pc-download-crack

グループについて

グループへようこそ!他のメンバーと交流したり、最新情報をチェックしたり、動画をシェアすることもできます。

メンバー

bottom of page